Μαραθώνιος Ζυρίχης (Neujahrsmarathon Zürich)

3/1/2023 3:14:00 μμ
zurich_1
1 Ιανουαρίου 2023, 00:00, Ζυρίχη
Την ξεχωριστή εμπειρία της συμμετοχής στον πρωτοχρονιάτικο αγώνα της Ζυρίχης, με ώρα έναρξης 00:00 ακριβώς, έζησε το δρομικό δίδυμο του Chiosrunning, Μαρία Μονιώδη και Σάββας Σπανούδης!
Οι δύο αθλητές έτρεξαν στον ημιμαραθώνιο του NeujahrsMarathon (Νόιγιαρσμαρατον) που διεξήχθη στο Σλίρεν, 9 χλμ. από το κέντρο της Ζυρίχης, με εκκίνηση και τερματισμό το κλειστό γυμναστήριο Unterrohr, και διαδρομή παραπλεύρως του ποταμού Λίματ.
Η διαδρομή των 10,5 χλμ. ήταν κατά 90% σε χωμάτινο μονοπάτι. Η χρήση φακών ήταν απαραίτητη για το οπτικό πεδίο των δρομέων, ειδικά στον δεύτερο γύρο.
Ο φαντασμαγορικός από πλευράς ατμόσφαιρας αγώνας, καθώς για τουλάχιστον μία ώρα οι δρομείς άκουγαν και έβλεπαν στον ουρανό τα πυροτεχνήματα από τα διάφορα σημεία της πόλης, συγκέντρωσε 773 δρομείς.
Με χρόνο 1:44:00, το μέλος του συλλόγου μας, Μαρία Μονιώδη, τερμάτισε 12o ανάμεσα σε 130 γυναίκες στον ημιμαραθώνιο, καταλαμβάνοντας παράλληλα την 4η θέση στην κατηγορία F40 (22 αθλήτριες).
Στην 25η θέση των ανδρών του ημιμαραθωνίου (193 συμμετέχοντες) κατετάγη με 1:36:34 ο Σάββας Σπανούδης, παίρνοντας την 8η θέση στην κατηγορία Μ40 (45 δρομείς).